E-G’s Fultz wins four events at Tingstad Invite

HIBBING — Eveleth-Gilbert’s Natalie Fultz had herself quite a day Friday at the John Tingstad Invite Friday at Cheever Field.

The sophomore came home the winner in four different events — 100 meter hurdles, 300 meter hurdles, high jump and long jump. The victories helped Eveleth-Gilbert finish in third place with 93 points.

Fultz ran her way to the 100 meter hurdle win in a time of 17.22. She later took the 300 meter hurdles with a mark of 47.79.

Her impressive day got even better with as she sailed 14 feet, 11 inches to take the gold medal spot in the long jump. The Golden Bear standout proceeded to leap 5 feet, 2 inches in the high jump to take first place honors.

Mesabi Easts’ Ava Hill also had an outstanding meet after winning both the 800 meters and the 3200 meters. She put down a time of 2:16.31 in the 800 and crossed first in 12:01.90 to win the 3200.

Other local wins saw Alex Wercinski capture the 400 meter dash in a time of 1:01.89; Ely’s Brielle Kallberg jump 34 feet, 1.5 inches to win the triple jump; and Zoe Devin of Ely take the 1600 meter run in 5:52.60.

Ely wound up fourth in the meet, while Mesabi East was sixth and Virginia was eighth.

John Tingstad Invite in Hibbing, May 10

Team scores: 1. Hibbing 122.5; 2. Hermantown 112.333; 3. Eveleth-Gilbert 93; 4. Ely 85; 5. International Falls 76.833; 6. Mesabi East 76.833; 7. Greenway/Nashwauk-Keewatin 55.333; 8. Virginia 45; 9. Bigfork 27; 10. Mountain Iron-Buhl 21.

3,200 relay: 1. Hermantown, 10:24.98; 2. Hibbing, 10:48.58; 3. Virginia, 10:56.91.

100 dash: 1. Lizzy Tuomi, Hibbing, 13.29; 2. Kellyn Biondi, Herm, 13.30; 3. Kia Tower, BF, 13.38.

800 relay: 1. Hibbing, 1:58.31; 2. Ely, 1:59.33; 3. GNK, 1:59.90.

1,600 run: 1. Zoe Devine, Ely, 5:52.60; 2. Kate Nelson, MIB, 6:04.70; 3. Abbigail Hutchinson, IF, 6:13.70.

400 relay: 1. GNK, 54.36; 2. Ely, 54.85; 3. Hermantown, 55.22.

400 dash: 1. Alex Wercinski, Virg, 1:01.89; 2. Kia Tower, BF, 1:01.90; 3. Annika Mattson, Ely, 1:08.19.

100 hurdles: 1. Natalie Fultz, EG, 17.22; 2. Macy Sieger, Herm, 17.49; 3. Summer Hesseldahl, IF, 17.87.

300 hurdles: 1. Natalie Fultz, EG, 47.79; 2. Allison Anderson, Herm, 51.61; 3. Macy Sieger, Herm, 53.77.

800 run: 1. Ava Hill, ME, 2:17.31; 2. Brita Birkeland, Herm, 2:24.62; 3. Alex Wercinski, Virg, 2:35.94.

200 dash: 1. Lizzy Tuomi, Hibbing, 27.62; 2. Kora Forsline, ME, 28.21; 3. Julia Gherardi, Hibbing, 28.67.

3,200 run: 1. Ava Hill, ME, 12:01.90; 2. Addie Peterson, Herm, 12:19.70; 3. Liz Nelson, MIB, 12:51.00.

1,600 relay: 1. Hibbing, 4:27.76; 2. Virginia, 4:33.10; 3. Ely, 4:37.68.

Triple jump: 1. Brielle Kallberg, Ely, 34-1.5; 2. Elli Jankila, EG, 32-2.5; 3. Amara Wilcox, EG, 31-7.

High jump: 1. Natalie Fultz, EG, 5-2; 2. McKenzie Maki, Hibbing, 5-0; 3. Kiarra Moehlenbrock, ME, 5-0.

Long jump: 1. Natalie Fultz, EG, 14-11; 2. Brielle Kallberg, Ely, 14-8.75; 3. Elli Theel, ME, 14-8.

Discus: 1. Taylor Busch, IF, 99-00; 2. Samantha Lewis, Herm, 95-7; 3. Elizabeth Whitcomb, Herm, 94-2.

Shot put: 1. Taylor Busch, IF, 36-5.5; 2. Brianna Haley, BF, 33-8; 3. Emmalee Oviatt, GNK, 32-8.

Pole vault: 1. Julia Gherardi, Hibbing, 10-1 (school record); 2. Gwenyth Shinners, IF, 8-6; 3. Ryan Ford, IF, 7-0; 3. Mileena Sladek, Hibbing, 7-0.

0
0
0
0
0

Recommended for you

Load comments